... sme reklamné a grafické štúdio a milujeme našu prácu

Registrácia internetových domén

Čo je doména?

Doména je unikátny názov určitej internetovej lokality. Doména má niekoľko úrovní:

  • doména 1. úrovne (z anglického top level domain / TLD) je v hierarchii domén na najvyššom stupni. Ide o skratky názvov krajín (tzv. národné domény, napr. sk, cz, at, hu, ...) alebo o všeobecné medzinárodné domény (tzv. generické domény, napr. com, net, info, ...)
  • doména 2. úrovne je určitý názov, ktorý v spojení s TLD reprezentuje Vašu internetovú stránku (môže predstavovať Vaše meno, názov firmy, oblasť podnikania alebo ľubovoľný iný názov, napr. crystalgroup.sk, autosamolepky.sk, spinkaj.sk, ...). Na Slovensku tieto domény spravuje spoločnosť SK-NIC, a.s.
  • doména 3. úrovne predstavuje určitú časť Vašej internetovej lokality, ktorá môže ale nemusí obsahovať odlišný obsah Vašich stránok (napr. www.crystalgroup.sk, blog.crystalgroup.sk, ...)

Ako si zvoliť dobrú doménu?

Voľba vhodnej domény je polovica úspechu Vašich internetovch stránok. Voľba cudzojazyčných slov (napr. crystalgroup.sk), dlhých výrazov (napr. crystalgroup.sk) alebo tažšie zapamätateľných názvov (napr. crystalgroup.sk) môže mať za následok, že Váš potenciálny návštevník/zákazníka Vás v lepšom prípade nájde až na niekoľký pokus, v tom horšom sa dostane na stránky Vašej konkurencie. Z týchto dôvodov by sa názov domény teda mal aspoň priblížiť nasledovných kritériám:

  • uprednostnite jednoslovné pomenovanie pred viacslovným,
  • voľte názov v jazyku, ktorým hovoria Vaši zákazníci,
  • použite výraz reprezentujúci Vašu hlavnú činnosť.

Možnosti registrácie domény

Štandardná registrácia domény

Štandardná registrácia predstavuje takú registráciu domény, pri ktorej bude ako držiteľ domény v evidencii správcu (na Slovensku SK-NIC) zapísané Vaše meno resp. Vaša firma. Tento spôsob registrácie predstavuje pri domény s koncovkou .sk zdĺhavejší proces, nakoľko je potrebné zaslať podpis na registračnom formuláre úradne overiť (podnikateľ musí priložiť výpis zo ŽR / OR) a následne zaslať poštou spoločnosti SK-NIC. Proces registrácie domény tak môže trvať niekoľko dní.

Zrýchlená registrácia domény (iba domény s koncovkou .sk)

Pri zrýchlenej registrácii Vašu doménu zaregistrujeme v našom mene, čiže v evidencii správcu domén bude držiteľom domény naša spoločnost. Doména však bude aj napriek tomu vo Vašom vlastníctve a kedykoľvek počas prevádzky je možné držiteľa domény zmeniť na Vás. Doménu týmto spôsobom dokážeme uviesť do prevádzky už do niekoľko hodín.

Cenník domén

Národné domény

KoncovkaKrajinaCena za rok bez DPHCena za rok s DPH
.skSlovensko12,00 €14,40 €
.czČeská republika12,00 €14,40 €
.plPoľsko24,90 €29,88 €
.huMaďarsko24,90 €29,88 €
.atRakúsko24,90 €29,88 €

Všeobecné domény

KoncovkaPopisCena za rok bez DPHCena za rok s DPH
.euEurópska únia8,90 €10,68 €
.comGenerická doména11,90 €14,28 €
.netGenerická doména11,90 €14,28 €
.orgGenerická doména11,90 €14,28 €
.bizGenerická doména11,90 €14,28 €
.infoGenerická doména11,90 €14,28 €
.nameGenerická doména11,90 €14,28 €

Cenník administratívnych úkonov

ÚkonCena bez DPHCena s DPH
Zmena držiteľa domény s koncovkou .sk z CRYS-0009 na vlastný SK-NIC identifikátor9,90 €11,88 €
Vytlačenie a zaslanie preddavkovej faktúry poštou2,50 €3,00 €
Vytlačenie a zaslanie faktúry (daňového dokladu) poštou0,00 €0,00 €

Kam ďalej?